برترین های کسب و کارعمومی

نصب آسانسور در خانه های قدیمی

 

امروزه در تمامی ساختمان هایی که بیش از سه طبقه دارند، به هنگام ساخت، را نیز در نظر می گیرند. اما با این حال، بسیاری از ساختمان های قدیمی سه طبقه و بلندتر نیز وجود دارند که در آن ها از سیستم آسانسور استفاده نشده است. زیرا آسانسور در زمانی که این گونه ساختمان ها احداث می شدند، وسیله چندان رایجی به شمار نمی رفت. این مساله باعث دشواری تردد ساکنان در این گونه ساختمان ها می شود. برای نصب و راه اندازی آسانسور در ساختمان ها و آپارتمان های قدیمی، قوانین و مقرراتی وجود دارد. در این صورت هر شرکتی که قصد نصب آسانسور در این گونه ساختمان ها را دارد، باید این قوانین را کاملا رعایت کند. در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

قوانین و شرایط نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

در زیر به بررسی قوانین و شرایطی پرداخته ایم که لازم است به هنگام نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی رعایت شوند. رعایت این قوانین می تواند باعث شود که سیستم بدون مشکلات خاص و با کارایی مطلوبی در این گونه ساختمان ها نصب  و راه اندازی شود. همچنین ساکنان نیز از این موضوع رضایت کافی داشته باشند.

 • یکی از شرایط مهم نصب و راه اندازی آسانسور در ساختمان های قدیمی، رضایتمندی ساکنان از این موضوع است. بر اساس ماده 23 قانون تملک آپارتمان ها، ساکنان تمامی طبقات در ساختمان های قدیمی باید نسبت به نصب و راه اندازی آسانسور، رضایت کامل خود را اعلام کنند. همچنین پس از اعلام رضایت، باید سهم خود را از هزینه های خرید و نصب آسانسور پرداخت کنند.
 • مدیریت ساختمان، به منظور نصب آسانسور، باید از مراجع مربوطه مجوز نصب را اخذ کند. در صورت عدم اخذ مجوز، چنانچه آسانسور نصب شود، زیر پوشش بیمه آسانسور قرار نخواهد گرفت.
 • پیش از نصب و راه اندازی آسانسور در ساختمان های قدیمی، باید کارشناس مربوطه، ساختمان را مورد بازدید قرار دهد. کارشناس در این بازدید به بررسی مقاومت ساختمان و مکان نصب سیستم آسانسور می پردازد.
 • حداقل فضایی که باید در این ساختمان ها، برای نصب آسانسور در نظر گرفته شود، به میزان 100*160 و 145*145 سانتی متر است. همچنین حداقل فضای مور نیاز کابین، برای ظرفیت های سه، چهار و پنج نفره به ترتیب به میزان 0.6، 0.8 و یک متر مربع خواهد بود.
 • در صورت نصب آسانسور در محیط داخلی ساختمان، اخذ مجوز شهرداری ضرروی نیست. اما چنانچه با این کار وارد حریم کوچه یا خیابان شوید، ضروری است مجوز نصب را از شهرداری منطقه دریافت کنید.
 • مطابق با ماده 23 قانون تملک ساختمان، ساکنان طبقات همکف و اول نیز باید هزینه نصب و راه اندازی آسانسور را پرداخت کنند. هر چند این دلیل را بیاورند که از آسانسور استفاده نخواهند کرد.
 • مطابق با ماده 4 قانون تملک آپارتمان، چنانچه مجموع متراژ طبقات دوم، سوم و چهارم از مساحت طبقات همکف و اول بیشتر باشد، سایر مالکین، این حق را دارند تا از طریق قانونی، سهم هزینه نصب آسانسور را به اضافه خسارات احتمالی از مالکینی که اعتراض دارند، دریافت کنند.
 • مالکینی که متقاضی نصب بالابر در ساختمان های قدیمی هستند، باید برق سه فاز برای آن تهیه کنند. البته در صورت نصب آسانسور هیدرولیکی، برق تک فاز کفایت می کند.

هزینه های نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

میزان هزینه نصب و راه اندازی آسانسور در ساختمان های قدیمی متغیر بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. ارتفاع و تعداد طبقات ساختمان، هزینه های تخریب ساختمان و آماده سازی مکان نصب، هزینه اخذ مجوزها، هزینه مربوط به شرکت سازنده و نصب کننده آسانسور، نوع و مدل سیستم آسانسور، هزینه های بازدید کارشناس، بیمه آسانسور و غیره از جمله عواملی هستند که روی هم هزینه های نصب و راه اندازی آسانسور در این گونه ساختمان ها را تعیین می کنند.

پس از تعیین کل هزینه ها، باید مبلغ آن به طور منصفانه بین مالکان طبقات تقسیم شود تا همه آن ها احساس رضایت داشته باشند. در سال های اخیر، برای تقسیم هزینه های نصب و راه اندازی آسانسور بین مالکان، یک عرف منطقی ایجاد شده است. به این نحو که از مالکان طبقات مختلف، این هزینه ها به طور متفاوت دریافت می شود. در زیر به نحوه محاسبه هزینه های نصب آسانسور بین مالکان طبقات مختلف، اشاره شده است:

 • مالکان طبقه دوم باید دو برابر مالکان طبقه اول، هزینه پرداخت کنند.
 • مالکان طبقه سوم، باید دو برابر مالکان طبقه دوم، هزینه پرداخت کنند.
 • سهم مالکان طبقه چهارم، دو برابر سهم مالکان طبقه سوم خواهد بود.
 • مالکان طبقه پنجم، باید به میزان دو برابر سهم مالکان طبقه چهارم، هزینه پرداخت کنند.

این هزینه برای طبقات بالاتر نیز به همین شکل محاسبه خواهد شد. این نکته را باید مورد توجه قرار داد که صورت نبود پارکینگ در زیرزمین ساختمان، معمولا از ساکنان طبقه اول، هزینه های نصب آسانسور دریافت نمی شود. همچنین هزینه های سرویس و نگهداری یا تعمیر آسانسور نیز به صورت مساوی از ساکنان دریافت می شود.

برای ساختمان های قدیمی، آسانسور کششی بهتر است یا هیدرولیکی؟

به طور کلی آسانسورهای کششی برای ساختمان های بلند و مدل های هیدرولیکی برای ساختمان های کم ارتفاع مناسب تر هستند. از آن جایی که بیشتر ساختمان های قدیمی ارتفاع کمی دارند، استفاده از سیستم های هیدرولیکی مناسب تر است. همچنین به دلیل شرایط ساختمان های قدیمی و مقاومت کم تر آن ها، مدل های هیدرولیکی از امنیت بالاتری برخوردارند. زیرا به دلیل نبود وزنه تعادل، از میزان وزن آن ها و فشار به ساختمان کاسته می شود. همچنین در این سیستم ها جک ها، سیلندر و پیستون در زیر کابین نصب می شوند که بر ایمنی آن ها افزوده می شود. در این صورت احتمال سقوط آسانسور در سیستم های هیدرولیکی تا میزان یک دهم مدل های کششی کاهش می یابد. البته در صورتی می توان از آسانسورهای هیدرولیکی در این ساختمان ها استفاده کرد که مکان مناسب و شرایط مورد نیاز وجود داشته باشد.

این نکته را باید مد نظر قرار داد که هزینه خرید آسانسورهای هیدرولیکی نسبت به سیستم های کششی بالاتر است. اما باید به این مساله توجه کنیم که آماده کردن سازه مورد نیاز برای نصب آسانسور کششی دشوارتر و البته هزینه بیشتری نیاز دارد. در این صورت مجموع هزینه های نصب آسانسور هیدرولیکی در ساختمان های قدیمی نسبت به مدل های کششی کم تر می شود.

پوشش بیمه آسانسور در ساختمان های قدیمی

هر سیستم آسانسوری که نصب و راه اندازی می شود، باید تحت پوشش بیمه مسئولیت آسانسور قرار گیرد تا در اثر وقوع حوادث، خسارات جانی را تحت پوشش قرار دهد. البته الزامی برای خرید بیمه آسانسور وجود ندارد. اما خرید این بیمه می تواند خسارت های جانی را تا حدود زیادی جبران کند. در ساختمان های قدیمی برای استفاده از بیمه آسانسور، باید سرویس ها و اقدامات لازم پیش از وقوع حادثه انجام شده باشد. همچنین باید تعمیرکار از طرف شرکت به محل اعزام شود و تمامی فاکتورها و گزارش های سرویس را به همراه مدارک لازم در اختیار داشته باشد. در صورت استفاده از تعمیرکار متفرقه، شرکت بیمه هیچ نوع خسارتی را پرداخت نمی کند. بیمه مسئولیت آسانسور در ساختمان های قدیمی موارد زیر را تحت پوشش قرار می دهد:

 • هزینه های درمان و پزشکی در اثر وقوع حادثه
 • غرامت نقص عضو
 • دیه یا غرات فوت شخص

کلام آخر

نصب آسانسور در ساختمان ها و آپارتمان های قدیمی، قوانین و شرایط خاص خود را دارد. در بالا به مهم ترین قوانین مربوط به این موضوع اشاره کردیم. به دلیل حساسیت نصب بالابر در این قبیل ساختمان ها، توصیه می شود به دنبال مانند اوکسین لیفت، برای این کار باشید. زیرا می توانید تا حدود زیادی از نحوه نصب سیستم و عمکلرد مطلوب پس از آن آسوده خاطر باشید. در این خصوص شرکت آسانسوری اوکسین لیفت با وجود تجربیات زیادی که در زمینه انواع آسانسور در ساختمان های مختلف دارد، می تواند گزینه ایده آلی باشد. زیرا این شرکت با وجود تکنسین ها و نصابان ماهر و توانمند و همچنین تولید آسانسورهای باکیفیت، تلاش زیادی می کند تا آسانسور دیکی از مهم‌ترین معضلات و مشکلات ساکنان ساختمان‌های قدیمی عدم وجود آسانسور در این نوع ساختمان‌ها است. به همین علت، این افراد باید روزانه مدت زمان زیادی را صرف بالا و پایین رفتن از پله‌ها کنند. بنابراین این افراد دچار مشکلات جسمی بسیار زیاد و همچنین اتلاف وقت می‌شوند. ساکنان ساختمان باید ابتدا با قوانین نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی آشنا شوند؛ زیرا در این ساختمان‌ها حتی فضای کافی برای نصب آسانسور نیز تعبیه نشده است. رفت و آمد در ساختمان‌های بالای 3 طبقه فاقد آسانسور حقیقتا سخت و غیرممکن خواهد بود. بنابراین، بر اساس توافق شهرداری و سازمان مسکن و شهرسازی نصب آسانسور در ساختمان‌های بالای سه طبقه، نصب آسانسور استاندارد و باکیفیت، الزامی خواهد بود.

شرایط نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی

در صورتی که شما در ساختمانی قدیمی زندگی می‌کنید، باید علاوه بر قوانین نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی، از شرایط لازم برای این موضوع نیز مطلع شوید. شما باید پیش از نصب آسانسور، شرایط نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی را که در ادامه ذکر می‌کنیم، فراهم نمایید:

 • اختصاص‌دهی مکان لازم برای نصب
 • دریافت مجوز نصب برق سه فاز
 • طراحی نقشه مورد تایید نظام مهندسی
 • کسب رضایت همه ساکنان ساختمان

انتخاب مکان مناسب برای نصب 

در صورتی که ساختمان شما فضای کافی برای نصب آسانسور را نداشته باشد؛ امکان نصب آن نیز، وجود نخواهد داشت. مگر اینکه ساختمان مورد نظر، دارای فضای پاسیوی نورگیر باشد و یا تغییر وضعیت پله نیز بتواند فضایی مناسب برای نصب آسانسور را فراهم کند. با توجه به اینکه در ساختمان‌های قدیمی فضایی برای نصب آسانسور تعیین نشده است، ایجاد فضایی مناسب برای آن، یکی از قوانین نصب آسانسور در این دسته از ساختمان‌ها خواهد بود. فضای لازم برای نصب کابین و نصب کلی آسانسور، بر اساس فضایی که برای آن تعبیه شده است، متفاوت می‌باشد و ابعاد آن به صورت میانگین، در بخش زیر شرح داده شده است:

 • کابین سه نفره: 0.6 متر مربع
 • 4 نفره: 0.8 متر مربع
 • 5 نفره: یک متر مربع
 • حداقل فضا برای نصب آسانسور: 100*1600 یا 145*145 یا 120*120

شما برای تعیین محل مناسب نصب آسانسور در ساختمان، می‌توانید ایده‌ها و فضاهای اشاره شده در زیر را نیز، در نظر بگیرید:

 • بین راه پله‌ها
 • حیاط
 • نورگیر
 • خراب کردن بخشی از ساختمان

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، شما می‌توانید نصب آسانسور هیدرولیکی را نیز به عنوان یک گزینه مناسب در ذهن داشته باشید! یکی از مزایای آسانسور هیدرولیکی نسبت به سایر آسانسورها، عدم نیاز به فضای زیاد برای نصب است. برخی از فضاهای دیگر از جمله راه پله، نما و سایر فضاها مکان‌های بسیار مناسبی برای نصب آسانسور هیدرولیک هستند؛ زیرا جابجایی این نوع آسانسور از طریق جک‌های بالا رونده می‌باشد. همچنین آسانسور هیدرولیک، به فضاهای زیر نیازی نخواهد داشت:

دریافت مجوز نصب آسانسور

بر اساس استانداردهای تعیین شده آسانسور، یکی از قوانین نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی، دریافت مجوز است. شما باید به شهرداری مراجعه کرده و مجوز پایان کار جهت نصب آسانسور را دریافت کنید. در این مجوز مقدار فضای پاسیو یا نورگیر کمتر ذکر می‌شود و شما می‌توانید فضای باقیمانده را به نصب آسانسور اختصاص دهید.

تامین برق آسانسور

انواع آسانسورهای مختلف، نسبت به نوع نیاز خود به برق تک فاز یا سه فاز احتیاج پیدا خواهند کرد. در صورتی که شما قصد نصب آسانسور هیدرولیکی را در ساختمان خود دارید، می‌توانید از برق تک فاز استفاده کنید. در غیر این صورت، تامین برق سه فاز نیز یکی دیگر از قوانین نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی است که باید آن را رعایت کنید. شما پیش از مجهز کردن آسانسور خود به برق سه فاز، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • بازسازی و ایجاد اسکلت
 • آهنکشی سازه
 • تخریب برخی از مناطق ساختمان در صورت نیاز

نقشه مورد تایید نظام مهندسی

یکی دیگر از قوانین نصب آسانسور روملس در ساختمان های قدیمی، دریافت مجوز برای نقشه طراحی شده است! در صورتی که شما برای نقشه آسانسور ساختمان خود مجوز کسب نکنید با دو مشکل عمده خرید سخت آسانسور و دریافت بیمه آسانسور روبرو خواهید شد.

راه حل خانه های بدون آسانسور |رضایت همسایگان در نصب آسانسور

کسب رضایت همه ساکنان ساختمان

موضوع بسیار مهم دیگر از قوانین نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی، ضرورت جلب رضایت همه ساکنان ساختمان است! ممکن است ساکنان طبقه 1 و 2 تمایلی به نصب آسانسور نداشته باشند. در این صورت کسب رضایت آن‌ها کمی سخت خواهد بود و ممکن است برای شما مشکلات را بوجود آورد. از این رو، بهتر است پیش از اقدام به نصب آسانسور در ساختمان مورد نظر، از تمامی همسایگان و ساکنین درخواست کنید تا موافقت خود را با این مسئله اعلام نمایند و در صورت وجود هرگونه مشکلی، آن را سریعا برای آنان برطرف نمائید!

اقدامات کلمان برای نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

فعالیت بازرگانی آسانسور کلمان، فقط محدود به نیست! در کلمان، تمامی خدمات سرویس و نگهداری و تعمیر آسانسور نیز انجام می‌شوند. کارشناسان بازرگانی آسانسور کلمان، برای اجرای درست قوانین نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی، به تجزیه و تحلیل ساختمان و شرایط آن می‌پردازند. در صورتی که ساختمان شما دارای شرایط زیر باشد، امکان مقاوم‌سازی آن با استانداردهای لازم وجود خواهد داشت:

 • تمایل کارفرما
 • جوابگو بودن وضعیت ساختمان
 • رعایت ضوابط شهرسازی

چرا نصب آسانسور هیدرولیک در ساختمان‌های قدیمی بیشتر توصیه می‌شود؟ با توجه به مجهز بودن آسانسور هیدرولیک به سیلندر و پیستون جک هیدرولیک زیر کابین، امنیت این نوع آسانسور نسبت به آسانسور کششی بسیار بیشتر است. در این صورت، احتمال سقوط آسانسور هیدرولیک نسبت به آسانسور کششی بسیار کمتر خواهد بود. وجود ترمز اضطراری، سیستم حرکت هنگام قطعی برق و بالاترین مدارات ایمنی، باعث افزایش امنیت آسانسور هیدرولیکی می‌شوند.

4 مرحله نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

برای اجرای درست قوانین نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی، باید مراحل زیر به ترتیب و درستی طی شوند:

 • مطالعه فنی و امکان‌سنجی: برای نصب آسانسور در هر ساختمان، باید ویژگی‌ها و مشخصات فنی آن‌ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داد. در این صورت، اختصاص‌دهی بودجه و در نظر گرفتن فضایی مناسب در ساختمان، بایستی به دقت انجام شود.
 • بررسی کامل شرایط ساختمان: یکی از مراحل نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی، بررسی وضعیت ساکنان ساختمان و همچنین جلب رضایت آن‌ها است! بهتر است پیش از اقدام به نصب آسانسور از شرایط سنی افراد و موقعیت مالی آن‌ها، آگاهی یابید.
 • در نظر گرفتن شرایط و موقعیت حیاط برای نصب آسانسور
 • بررسی و تحلیل کامل وضعیت راه پله در صورت نیاز به تخریب

هزینه نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

مسلما استفاده از قطعات باکیفیت آسانسور، نیازمند به پرداخت هزینه بیشتری خواهد بود! عوامل موثر در تعیین قیمت آسانسور و نصب آن در ساختمان‌های قدیمی، به شرح زیر می‌باشند:

 1. نوع آسانسور
 2. مقدار بازسازی
 3. حق الزحمه کارشناسان و تعمیرکاران
 4. خرید سازه و خرپشته برای نصب آسانسور کششی

6 مزیت نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی، می‌تواند ظاهر آن‌ها را بروز کند و کاربری و رفاه آنان را نیز افزایش دهد؛ اما این دو مورد، تنها دلایلی نیستند که شما باید در ساختمان‌های قدیمی خود آسانسور نصب کنید! افزودن آسانسور به هر ساختمان قدیمی، می‌تواند امنیت آن را نیز افزایش دهد؛ حتی امکان دارد نصب آسانسور در ساختمان‌های قدیمی به افزایش قیمت و هزینه زندگی در آن‌ها نیز، کمک کند! در ادامه، با ما همراه شوید تا 6 مزیت نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی را با یکدیگر بررسی کنیم.

افزایش قیمت و هزینه ملک مورد نظر

ممکن است در آینده، صاحب ملک قصد داشته باشد تا ساختمان خود را بفروشد و اما؛ یکی از امکاناتی که باعث می‌شود خواهان این ساختمان بیشتر شوند و به طبع، هزینه آن نیز بالاتر برود، این است که؛ به آسانسور مجهز باشد! ایجاد تغییرات این چنینی در ساختمان و بروز کردن کاربری آن، باعث می‌شود تا افراد بیشتری به زندگی یا کار در آن محل علاقمند شوند و قصد داشته باشند تا ساختمان شما را خریداری کنند. کارشناسان ساختمان، قبل از فروش خانه‌های قدیمی و غیرنوساز، معمولا به بررسی و ارزیابی کامل آن می‌پردازند تا بتوانند قیمت دقیقی را برای آن تخمین بزنند. به همین خاطر، تمام امتیازات و ویژگی‌های به خصوص همانند داشتن پارکینگ، استخر یا آسانسور، بر افزایش قیمت آن ساختمان تاثیرگذار خواهند بود.

افزایش رفاه و آسایش ساکنین

ایجاد راحتی و آسایش، یکی دیگر از دلایلی است که چرا شما باید در ساختمان خود، آسانسور نصب کنید! شما حتی می‌توانید یک آسانسور هوم لیفت را در داخل ساختمان نصب کنید و با استفاده از آن، حرکت بین طبقات یک خانه را آسان‌تر کنید. به صورت کلی، نصب آسانسور به افزایش رفاه و راحتی زندگی در یک ساختمان، به ویژه ساختمان‌های قدیمی، کمک خواهد کرد. در صورتی که ساختمان شما بیش از 2 طبقه است و آسانسور ندارد، بهتر است قبل از فروش آن، به فکر اضافه کردن یک آسانسور مجهز باشید.

کمک به ساکنین معلول و سالمندان

نصب کردن آسانسورهای خانگی یا به صورت کلی آسانسور در ساختمان‌های مسکونی، به افراد معلول و سالمند کمک می‌کند تا بدون هیچگونه چالش یا دردسری، به طبقه مورد نظر خود بروند. این امر، زندگی برای افراد را در چنین ساختمان‌هایی راحت‌تر می‌کند. همچنین، اگر فردی که در یک ساختمان بدون آسانسور زندگی می‌کند، میهمانی معلول یا سالمند داشته باشد؛ برای او بسیار مشکل خواهد بود تا از پله‌ها استفاده کند! نصب کردن یک آسانسور باکیفیت و امن، به این افراد و اعضای خانواده‌شان کمک می‌کند تا جا به جایی بدون مشکلی داشته باشند.

افزایش فضای در دسترس ساختمان

آسانسورهای خانگی، فضای بسیار کمتری را نسبت به راه پله اشغال خواهند کرد! همین امر باعث می‌شود تا افراد بتوانند از فضای منزل خود، بیشترین استفاده را داشته باشند. شما حتی می‌توانید آسانسور مورد نیاز خود را در محیط بیرونی ساختمان نصب کنید تا هم سطح یا دیوار قرار گیرد. به صورت کلی، نصب آسانسور در خانه می‌تواند فضای قابل استفاده بیشتری را به صاحبان آن هدیه دهد تا ارزش فروش مجدد آن ساختمان نیز، بیشتر شود!

زیباسازی و لوکس کردن ساختمان

نصب آسانسور چه در راهروهای بین طبقات و چه آسانسور لیفت خانگی، باعث می‌شود تا محیط مدرن‌تر و لوکس‌تر بنظر آید! مشتریان قادر خواهند بود تا از کف و دیوار آسانسور تا نورپردازی آن را مطابق سلیقه خود طراحی کنند تا با کاربری ساختمان مورد نظرشان، مطابقت داشته باشد. همچنین، شما این امکان را در اختیار خواهید داشت تا برای کابین آسانسور ساختمان خود، اندازه‌ای سفارشی‌سازی شده را انتخاب کنید.

قابل سکونت بودن ساختمان برای مدت طولانی

بسیاری از افراد، به ساختمان محل زندگی که سال‌های طولانی در آن اقامت داشته‌اند یا در آن بزرگ شده‌اند، تعلق احساسی دارند و با افزایش سن و وارد شدن به مرحله میان‌سالی، ویژگی‌های آن ساختمان برای آنان غیرقابل زندگی می‌شود و مجبور به فروش آن و نقل مکان کردن به یک ساختمان دیگر می‌شوند! معمولا، مشکل جا به جایی یافتن بین طبقات یک ساختمان یا خانه دوبلکس، می‌تواند با استفاده از یک آسانسور معمولی یا هوم لیفت، حل شود! از این رو، شما قادر خواهید بود تا هر زمان که تمایل داشتید، بدون مشکل در خانه مورد علاقه خود زندگی کنید.

جمع‌بندی

تمامی ساختمان‌های قدیمی بالای 3 طبقه، نیازمند نصب آسانسور هستند! بنابراین، رعایت قوانین نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی ضروری است. در غیر این صورت، آسانسور شما به صورت کاملا غیراصولی نصب شده و شما مجبور به پرداخت جریمه به شهرداری خواهید شد. علاوه بر این، شما جهت کاهش و سایر گروه‌های سنی نیز، باید قوانین نصب را رعایت کنید. برای کسب اطلاع بیشتر از این قوانین، می‌توانید با کارشناسان بازرگانی آسانسور کلمان در تماس باشید.

ر ساختمان قدیمی از ایمنی و کارایی بالایی برخوردار باشد.

 

نصب آسانسور در ساختمان قدیمی با طبقات بیشتر از 3 ، کیفیت زندگی افراد ساکن در ساختمان را تغییر می دهد. بنابراین وجود آسانسور در هر ساختمان امری واجب و ضروری است که متاسفانه در سال های گذشته به این مسئله توجه نشده است و حتی فضایی بدین منظور در آپارتمان اختصاص داده نشده است و امروزه ما شاهد وجود ساختمان های 3 و 4 طبقه بدون آسانسور هستیم. از اینرو از چند سال گذشته شهرداری و سازمان مسکن و شهرسازی طی یک بخش نامه مصوب و تایید شده،   در آپارتمان های با بیش از سه طبقه را الزامی می داند.

مهندسان شرکت پارس ایمن پس از بازدید از ساختمان های قدیمی بدون آسانسور، شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی را تجزیه و تحلیل می کنند و محل مناسب آسانسور را مشخص می کنند. حتی در صورت تمایل کارفرما و جوابگو بودن وضعیت ساختمان و رعایت ضوابط شهرسازی، می توانند مباحث مقاوم سازی ساختمان را با استانداردهای لازم اخذ کرده و اجرا کنند. برای اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل کنید.

نصب آسانسور هیدرولیکی در ساختمان های قدیمی، به دلیل سیلند و پیستون جک هیدرولیک زیر کابین، از امنیت بیشتری نسبت به آسانسورهای کابلی کششی برخودار است. بنابراین می توان گفت احتمال سقوط آسانسور هیدرولیک نسبت به آسانسور های کششی حداقل یک به ده هست. سیستم آسانسور هیدرولیکی دارای ترمز اضطراری، سیستم حرکت در صورت قطع شدن برق و بالاترین مدارات ایمنی است.

شرایط نصب آسانسور برای ساختمان های قدیمی

شرایط نصب در ساختمانهای قدیمی به شرح زیر می باشد که به توضیح مختصر آن -ها پرداختیم :

فضای مورد نیاز : یکی از مهم ترین شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی فضای مورد نیاز است. ساختمان هایی که دارای پاسیوی نورگیر هستند، فضای لازم برای نصب آسانسور را دارند. در غیر این صورت اگر فضای لازم برای نصب وجود نداشته باشد، با تغییر کامل یا جزئی در راه پله ها ساختمان و بازسازی آن، می توان این فضا را در نظر گرفت. در اکثر ساختمان های قدیمی فضایی برای نصب آسانسوردر نظر گرفته نشده است و مسئله اصلی برای نصب آسانسور در این ساختمان ها پیدا کردن فضایی برای نصب و اجرای آسانسور است.

حداقل فضای لازم برای کابین آسانسور 3 نفره 0.6 متر مربع، 4 نفره 0.8 متر مربع و 5 نفره 1 متر مربع می باشد. حداقل فضای مورد نیاز برای نصب آسانسور 100 * 160 و یا 145 * 145 است و در فضاهایی با اندازه های کم تر از 120 * 120 نصب آسانسور قابل اجرا نیست. در صورت نصب آسانسور در بین راه پله ها  نیاز به تخریب به حداقل می رسد. اما اگر این فضا وجود نداشته باشد میتوان فضاهای  زیر را مد  نظر قرار داد:

فضای نور گیر

 حیاط ساختمان

 تخریب قسمتی از ساختمان و ایجاد فضای لازم

 برای نصب آسانسور هیدرولیکی نیاز به خراب کردن و فضای زیادی نیست. درفضاهایی مثل راه پله ها، روی نما ها و فضاهایی دیگر می توان آسانسور را اجرا کرد. در سیستم آسانسور هیدرولیکی جابه جایی از طریق جک های بالا رونده هیدرولیکی است بنابراین فضای بسیار کمی را نیاز دارند. (مینیمم 70 سانتی متر) همچنین آسانسور هیدرولیکی نیازی به چاه آسانسور، اتاقک آسانسور و قاب وزنه را ندارند.

مجوز نصب : یکی دیگر از شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی

 اخذ مجوز های نصب از شهرداری جهت اخذ پایان کار .(ساختمان هایی که دارای پایانکار هستند نیازی به اخذ مجوز ندارند). شهرداری نیز می تواند با گرفتن هزینه تراکمی یعنی کاهش مساحت پاسیو (محل نصب آسانسور) در صورت استاندارد آسانسور پایان کار بدهد.

 برق سه فاز: تهیه کردن برق سه فاز توسط متقاضی (در صورت نیاز) . اگر از آسانسور هیدرولیکی استفاده می کنید می توانید آن ها را با برق تکفاز راه اندازی کنید. بازسازی و ایجاد اسکلت و آهنکشی سازه: انجام کلیه کارهای تخریب و ساختمانی با متقاضی است.

تهیه نقشه های ساختمان با تایید سازمان نظام مهندسی جهت اجرا: اگر آسانسور بدون مجوز و یا اخذ تاییدیه های لازم مثل تاییدیه استاندارد آسانسور نصب و اجرا شود ، امکان دارد مالکین در هنگام فروش ساختمان با مشکل برخورند همچنین نصب آسانسور بدون مجوز، تحت پوشش بیمه حوادث قرار نمی گیرد.

 جابه جاکردن تاسیسات، لوله ها و کنتور ها در صورت نیاز

رضایت کلیه ساکنین ساختمان برای نصب آسانسور: اولین مسئله در شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی توافق و رضایت همسایگان در این موضوع است. در بعضی از ساختمان ها، ساکنین طبقات 1 و 2 هزینه نمی کنند زیرا ساکنین در طبقات همکف و اول نیاز به آسانسور ندارند.

مراحل نصب آسانسور در ساختمان قدیمی

 اولین مرحله در بررسی شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی و راه اندازی آن، مطالعه فنی و امکان سنجی است. هر ساختمان به خصوص ساختمان های قدیمی ویژگی های منحصر به فرد دارد، بنابراین بسیار مهم است که وضعیت ساختمان تجزیه و تحلیل شود تا به درستی بودجه لازم و محل نصب  پیش بینی شود.

 در مرحله دوم ، کارشناس فنی باید با در نظر گرفتن گزارش حاصل از مرحله اول، علاقه همسایگان و وضعیت سن و شرایط مالی آن ها را بررسی کند زیرا ممکن است بعضی از همسایگان تمایلی به نصب نداشته باشند.

 در مواقعی که فضایی برای اجرای آسانسور در داخل ساختمان وجود ندارد یا امکان جابجایی راه پله ها وجود ندارد، حیاط بسیار کاربردی و مناسب است. در بسیاری از ساختمان های قدیمی آسانسوردر حیاط نصب می شود. حیاط فضای لازم برای اجرا و نصب آسانسور بدون مشکل فراهم می کند. در صورتی که از نمای ساختمان برای نصب آسانسور استفاده می کنیم باید بدانیم که زمین مشاع است یا نیست تا مجوز مربوطه را از شهرداری درخواست کنید. همچنین، باید دقت کنید که در طبقه همکف امکان وجود چاهک باشد

 نصب آسانسور با جابجایی راه پله یک راه حل پیچیده و سخت است در واقع وقتی نمی توانیم از محیط بیرونی بهره ببریم از این روش استفاده می کنیم که در این روش باید برخی از عناصر معماری و ساختار ساختمان با هم مطابقت داشته باشند.   در این مورد باید برای فضایی را برای داخل کابین آسانسور ایجاد کنیم. در بعضی از مواقع لازم است تا راه پله به طور کامل تخریب و حذف شود و مطابق با ساختار جدید بازسازی شود. این راه حل هزینه بر خواهد بود زیرا تأسیسات ساختمان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در بعضی مواقع تنها گزینه انتخابی همین است. شرکت پارس ایمن بالابر با بیش از 12 سال سابقه در نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی  و همچنین در زمینه ساخت، فروش و نصب و راه اندازی انواع بالابر در ایران یکی از فعالترین و خوشنام ترین شرکت های فعال در این زمینه می باشد..

قوانین نصب آسانسور در ساختمان قدیمی

در بررسی شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی به  قانون نصب آسانسور در ساختمانهای قدیمی توجه کنید و قبل از هرگونه اقدامی حتما قوانین نصب آسانسور در ساختمان قدیمی را مطالعه کنید. در این قسمت مختصری از قوانین نصب آسانسور توضیح داده شده است.

مجوز شهرداری برای نصب آسانسور : در صورت نصب آسانسور در خارج از ساختمان و در مشاعات به گونه ای که وارد حریم خیابان شود باید قبل از هرگونه اقدامی برای نصب و اجرای آسانسور، مجوزات لازم از شهرداری اخذ شود تا در زمان عملیات نصب باعث توقف کار نشود. عموماً اجرا و نصب آسانسور در داخل ساختمان نیاز به مجوز از شهرداری ندارد و پس از اینکه مراجعه به شهرداری مراجعه کردید استاندارد لازم را اخذ کردید با پرداخت مقداری جریمه، آسانسور در سند ساختمان شما درج می شود.

ماده 23 قوانین استفاده از آسانسور : با توجه به ماده ۲۳ قانون تملک آپارتمان‌ها، ساکنین طبقات همکف و اول نمی توانند هزینه مربوط به آسانسور را به دلیل استفاده نکردن از آن، پرداخت نکنند. و هرگونه اعتراض در این زمینه قابل قبول نخواهد بود.

ماده 4 قوانین استفاده از آسانسور: با توجه به ماده چهارم قانون تملک آپارتمان‌ها، اگر مجموع مساحت طبقات سوم، دوم وچهارم از مساحت واحد طبقه اول و همکف بیشتر شود، مالکین دیگر می‌توانند از طریق قانونی سهم نصب آسانسور را به همراه خسارات احتمالی از مالکینی که معترض هستند دریافت کنند.

 در مقررات ملی آپارتمان‌ها ذکر شده است که هر سال باید آسانسورها توسط شرکت‌های معتبر دارای تأییدیه صلاحیت از سازمان ملی استاندارد بررسی شوند. در قوانین مربوط به ساختمان آمده است که برای آپارتمان‌هایی که بیشتر از چهار طبقه دارند باید آسانسور نصب شود.

هزینه نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

برای نصب آسانسور در ساختمانهای قدیمی قیمت می تواند در کیفیت نهایی بسیار تاثیرگذار باشد. قیمت نصب آسانسور در ساختمانهای قدیمی به عوامل مختلفی مثل نوع آسانسور انتخابی، میزان بازسازی، دستمزد تکنسین و ….بستگی دارد. اما هزینه هیدرلیک نسبت به آسانسور کششی بیشتر است. از طرفی هزینه سازه و خرپشته لازم را نیز برای نصب آسانسور کششی باید در نظر گرفت. بنابراین اجرای آسانسور هیدرولیک در ساختمان های قدیمی موثرتر و بهینه خواهد بود. همچنین کیفیت آسانسور ، نوع تابلو برق و امکانات ساختمان موجود در هیدرولیکی با استفاده از تکنیک جک هیدرولیک تاثیرگذار است.

پرسشهای متداول در زمینه شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی

آیا می توان در همه ساختمان های قدیمی آسانسور نصب کرد؟

با پیشرفت تکنولوژی و وجود سیستم های جدید بالابر می توان در اکثر ساختمان های قدیمی آسانسور نصب کرد. برای نصب آسانسور در هر ساختمان مسکونی، اداری ، تجاری و غیره، باید کارشناسان و مهندسان خبره و متخصص عضو سندیکا، از ساختمان مورد نظر بازدید انجام دهند و شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی مواردی مانند مقاومت سازه ساختمان و امکان تقویت آن، محل نصب و سایر موارد فنی را بررسی کنند.

2 ) برای نصب آسانسور حفر چاه آسانسور و برق سه فاز نیاز داریم ؟

اگراز  آسانسور هیدرولیک خانگی هوم لیفت Home Lift استفاده می کنید نیازی به حفر چاه آسانسور نیست. این آسانسور ها نیاز به برق سه فاز ندارد و با برق تک فاز 220 ولت هم کار می کنند. همچنین این آسانسور ها نیاز به ساخت موتور خانه ندارند و بسیار کم صدا هستند.

3) هزینه های  نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی چگونه تقسیم می شود ؟

  اخیراً با توجه به گسترش نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی هزینه های عرفی به شرح ذیل در نظر گرفته شده است :

 مالکان طبقه دوم دو برابر مالکان طبقه اول پرداخت می کنند.

 مالکان طبقه سوم دو برابر مالکان طبقه دوم پرداخت می کنند

 مالکان طبقه چهارم دو برابر مالکان طبقه سوم پرداخت می کنند.

 و تا طبقه های بعدی این روال ادامه دارد.

 اگر ساختمان پارکینگ نداشته باشد معمولاً طبقه همکف هزینه را پرداخت نمی کند.

4) چه نوع آسانسوری برای ساختمان های قدیمی مناسب است ؟

برای تشخیص نوع مناسب آسانسور باید کارشناسان فنی و مهندسان، با توجه  به شرایط ساختمان نظر کارشناسی دهند و شرایط نصب آسانسور در ساختمان قدیمی را بررسی کنند. اما می توان از آسانسور های کششی، هیدرولیک یا هوم لیفت استفاده کرد.

5) آیا داخل منازل دوبلکس یا سوبلکس امکان دارد آسانسور را نصب و اجرا کرد؟

در داخل واحد های دوبلکس و سوبلکس  و حتی فروشگاه های چند طبقه می توان آسانسور هیدرولیک خانگی یا هوم لیفت نصب و اجرا کرد.

 

دکمه بازگشت به بالا