عمومیبرترین های کسب و کار

معرفی دقیق بگ فیلترهای کیسه ای جهت بهبود شرایط تعمیر و نگهداری آنها

سیستم دستگاه بگ فیلتر از گذشته تا کنون

در وهله ی اول باید بدانیم اصلا دستگاه بگ فیلتر چیست و اطلاعاتی در مورد کیسه و سبد بگ فیلتر کسب کینم؟ این دستگاه یکی از انواع سامانه های تصفیه ی هوا و تهویه ی مطبوع است که وظیفه ی مدیریت آلاینده ها را بر عهده دارد. کار اصلی این دستگاه این است که مولکول ها و ذره هایی که به شکل جامد هستند و در داخل هوا معلق می باشند را به کمک فیلترهایی که در آن تعبیه شده است از هوا بزداید و به این شکل هوا را با راندمان بسیار زیادی تصفیه می کند.

این دستگاه ها نخستین بار در سال هزار و نهصد و هفتاد میلادی به شدت معمول شدند. این امر همزمان با ابداع پارچه ها و موادی بود که قادر بودند دمایی تا سیصد و پنجاه درجه ی فارنهایت را تاب بیاورند و به همین علت در تولید دستگاه بگ فیلتر مورد استفاده قرار گرفتند.

دستگاه بگ فیلتر چیست؟

یکی از دستگاه هایی که بسیار پرکاربرد در زمینه ی صنعت و نیز سامانه های تهویه ی مطبوع از نوع صنعتی می باشد دستگاه دستگاه بگ فیلتر است. این دستگاه ها دارای یک فضای بسته هستند که داخل آن را با فیلترهای کیسه ای انباشته کرده اند. نحوه ی سازوکار این دستگاه به شکل مقابل است: در قسمت خروجی این دستگاه از یک فن سانتریفیوژ بهره گرفته می شود که این فن هوا را به درون خود می کشد و به این صورت است با این مکش هوایی که دارای آلاینده ها است به داخل فضای دستگاه بگ فیلتر وارد می شود.

مسیری که در محفظه ی این دستگاه برای عبور هوای آلوده در نظر گرفته شده است به این صورت است که هوایی که به آن وارد می شود می بایست حتما از روی فیلترهای کیسه ای که درون محفظه ی دستگاه قرار گرفته اند عبور کند و سپس از دستگاه خارج شود. با این عمل هوایی که حاوی آلاینده ها و نیز گرد و غبار است این مواد آلاینده به وسیله ی فیلترهای کیسه ای جذب می شوند و هوایی که پاکیزه و تصفیه شده است از قسمت خروجی دستگاه به بیرون فرستاده می شود و به این شکل هوا به کمک این دستگاه تصفیه می شود.

معمولا فیلترهایی که درون این دستگاه قرار می گیرند به راحتی قابل تمیز کردن هستند و از این حیث یک مزیت خوب محسوب می شود. تمیز کردن فیلترهای کیسه ای به کار رفته در این دستگاه ها را می توان به سه صورت تمیز کرد: روش نخست با تکان دادن فیلترهای کیسه ای، روش دوم با استفاده از جریان برعکس و روش آخر به کمک هوای فشرده شده که به نام پالس جت هم شناخته می شود.

یک دستگاه بگ فیلتر از چه قسمت هایی درست شده است؟

دستگاه بگ فیلتر دارای قسمت های مختلفی است که این قسمت ها به شرح زیر هستند:

  • فیلترهای کیسه ای استوانه ای به همراه قفس هایی که این فیلترها را در خود نگه می دارند.
  • پوشش رویین و فضای داخلی دستگاه بگ فیلتر
  • هاپر
  • سامانه ی مخصوص خالی کردن گرد و خاک ها از دستگاه که به نام rotary air lock value هم شناخته می شود.
  • سامانه ای که برای تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از فیلترهای کیسه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
  • کمپرسور هوا
  • فن

دستگاه بگ فیلتر کاربردهای بسیار فراوانی داشته و در صنعت های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال می توانیم از صنعت های زیر نام ببریم که این نوع از دستگاه ها در آنها کاربردهای بسیار زیادی دارند. این صنعت ها عبارت هستند از: صنعت های متعدد معدنی و همچنین بهداشتی که از جمله ی آنها می توان به صنعت ساخت داروهای شیمیایی، ساخت و تولید پودرهای میکرونیزه، ساخت کاشی، تولید سرامیک، ساخت چینی، در صنعت های در ارتباط با معدن و نیز در صنایع فولادی اشاره کرد.

دستگاه بگ فیلتر چگونه کار می کند؟

به شکل کلی این دستگاه گرد و خاکی که در محیط مورد نظر ایجاد شده است را به کمک هودهای مکنده و نیز کانال هایی که وجود دارند از جاهایی که گرد و خاک تولید می کنند گردآوری کرده و آنها را به شکلی معلق به سمت دستگاه مورد نظر هدایت می کنند. این هدایت شدن گرد و خاک از دستگاهی به دستگاه دیگر به وسیله ی یک دستگاه سانتریفیوژ انجام می شود. در بخش های بالایی هم گفتیم که داخل محفظه ی دستگاه بگ فیلتر کیسه هایی وجود دارند که به آنها فیلترهای کیسه ای گفته می شود.

این فیلترها از تعدادی کیسه ساخته می شوند که از جنس پارچه بوده و شکل آنها مانند استوانه هایی با طول زیاد است و به نوعی می توان گفت اصلی ترین قسمتی که این دستگاه ها را تشکیل میدهد همین فیلترها هستند. این فیلترهای کیسه ای داراری جنس های مختلفی هستند که با توجه به نوع استفاده و کاربردی که دستگاه دارد انتخاب می شوند. از جمله ی عامل هایی که در انتخاب جنس پارچه ی این فیلترها نقش دارند می توان از عامل های روبرو نام برد: نوع آلاینده ای که در هوا موجود است، درجه ی حرارت هوایی که به دستگاه وارد می شود، درصد غلیظ بودن مواد گرد و خاکی و غبار موجود در هوای محیط و غیره.

تعمیر و نگهداری استخر از مهم ترین مواردی است که بعد از ساخت و راه اندازی استخر مورد اهمیت قرار می گیرد، همیشه افراد قبل از مراجعه به یک استخر در مورد فضا و میزان تمیزی آن تحقیق می کنند و پس از حصول اطمینان از تمیزی استخر به آنجا می روند، اما استخر فقط منوط به یک فضای سربسته مخصوص که افراد در روزهایی از هفته بدانجا جهت تفریح یا درمان مراجعه کنند نمی باشد بلکه ممکن است خیلی از افراد در داخل خانه های خود هم استخر داشته باشند یا خیلی از خانه باغ ها دارای استخر هستند.

برای نگهداری همه انواع استخرها باید اصولی را مد نظر قرار دارد تا در گذر زمان دچار نقصان یا آلودگی نشوند، تعویض آب استخر در فواصل زمانی کوتاه، استفاده از مواد شیمیایی مناسب از جمله اصولی است که باید در نگهداری استخر مورد توجه قرار دهید. در استخرهای عمومی ایران معمولا دمای آب را بین ۲۹ تا ۳۰ درجه سانتی گراد تنظیم می کنند.

استفاده از سولفات ها مانند سولفات آلومینیوم و سولفات مس به همراه کلر جهت پاکیزگی و میکروب کشی آب استخر بدان افزوده می شود.

پس از آبگیری استخر پمپ های گرمایشی و تصفیه استخر را به مدت ۲۴ ساعت جهت عبور آب استخر از فیلتر ها روشن می کنند، یکی از مواردی که در مورد یک استخر بسیار مهم می باشد طراحی و است که اگر این کار به طور اصولی و صحیح انجام نشده باشد باعث بروز مشکلاتی می شود مثلا اگر طراحی استخر اصولی و صحیح باشد کل آب استخر ۴ بار از فیلتر ها عبور می کند این کار باعث حذف مواد اضافی و کدری ها از سطح فیلتر می شود،

نگهداری استخر با بگ فیلتر

خیلی از افراد در داخل باغ  ویلای خود دارای استخر هستند اما این استخر به دلیل اینکه در بیرون و در محیط سرباز می باشد ممکن است که در فصول مختلف سال دچار مشکلات متعددی شود مثلا قسمت مربوط به تمیز کردن و تعویض آب، صرف اینکه استخر توسط درختان محصور شده است ممکن است در هفته ۳ الی ۴ بار مجبور به تعویض و تمیزکاری آب استخر شوید.

خصوصا در فصل پاییز که برگ درختان خشک می شوند و بر روی زمین می ریزند وزش باد ممکن است برگ  و خاک را به سمت آب استخر روانه کند و آب را آلوده و کثیف نماید. ممکن است که سرمای زمستان به بدنه استخر رسوخ کرده و سبب خراب شدن دیواره های آن شود و شما مجبور شوید که هر سال استخر خود را تعمیر کنید که این خود منجربه صرف هزینه های اضافی برای شما می شود، برای جلوگیری از بروز مشکلات نام برده و هر نوع مشکل دیگری راه حل هایی وجود دارد که با یک بار هزینه می توانید چندین سال استخر خود را از خطر خرابی ایمن کنید.

نگهداری استخر باغ در زمستان

ما در اینجا چند راه حل را به شما آموزش می دهیم تا در نگهداری استخر به شما کمک کند:

سبد استخر را بررسی کنید: در فصل زمستان به دلیل این که ریزش برگ ها از فصل پاییز شروع شده و بر روی زمین ریخته می شوند و وزش باد و دیگر عوامل منجربه روانه شدن این برگ ها به سمت آب استخر می شود، زمانی که برگ ها به داخل استخر ریخته می شود علاوه بر کثیف کردن آب ممکن است سبب مسدود شدن مسیر آب و خرابی پمپ ها شود، ممکن است بعضی ها به دلیل این که از تمیز کننده های اتوماتیکی استفاده می کنند این قضیه را پشت گوش بیندازند اما کمک زیادی به این کار نمی کند شما باید همیشه حواستان به کیسه ها باشد تا هر وقت که پر شد آن را خالی کنید تا آسیبی به تمیز کننده نرسد.

روی استخر را نپوشانید: اگر استخر شما در جایی قرار دارد که گل و گیاه و خاک و درخت در نزدیکی آن نیست یا  درجه هوای منطقه بالای صفر درجه است بهتر است که روی آن را باز بگذارید، آب داخل استخر بنا به دلایلی مانند از بین بردن بوی کلر باید در تماس مستقیم با هوا قرار بگیرد اما اگر به تمیزی آب آن مشکوک هستید و دوست دارید روی آن را بپوشانید.

باید حد اقل هفته ای دو بار روی استخر را باز بگذارید که در تماس مستقیم با هوا قرار بگیرد این هم یکی از اصول اساسی نگهداری استخر است زیرا اگر آب با هوا تماس مستقیم نداشته باشد ممکن است که اکسیژن آن کم تر شود یا بعد از گذشت زمان کوتاهی آب بد بو شود.

پمپ آب را عایق بندی کنید: اگر آب و هوای منطقه شما به زیر صفر درجه سانتی گراد می رسد لازم است که استخر را بپوشانید. همه تاسیسات استخر از جمله پمپ آب را مرتب خشک نموده و عایق بندی نمایید، سنجش مقدار آب و مواد شیمیایی نیز ضروری می باشد. پوششی که برای پوشاندن استخر استفاده می کنید باید بسیار محکم باشد زیرا اگر از پوشش نازک استفاده کنید علاوه بر یخ زدن آب استخر و آسیب به تاسیسات دیواره استخر نیز دچار آسیب و شکستگی می شود.

نگهداری استخر روباز در باغ

برای نگهداری استخر چه در فضای سربسته و چه در فضای روباز مانند باغ  نکاتی را که باید در نگهداری آن رعایت کنید یکسان است، نگهداری استخر روباز به دلیل این که در فضای خارج می باشد کمی باید جدی تر و بیشتر انجام گیرد که ما در اینجا به شما توضیح می دهیم؛

پمپ: پمپ وظیفه چرخش آب استخر را بر عهده دارد چرخش به این معنی که آب استخر توسط پمپ از فیلترها عبور کرده گرد، غبار و خاک و مواد معلق آن از بین می رود و پاک سازی شده دوباره به استخر برگردانده می شود، نکاتی را که باید در مورد استفاده از پمپ، اندازه پمپ بر اساس اندازه استخر و …  بدانید حتما باید از کارشناس بپرسید وی بر اساس پارامترهای نام برده زمان کارکرد پمپ را به شما می گوید.

نکته: در صورت درست کار نکردن پمپ یا فیلتر مشکل دارد یا آب استخر به درستی گردش نمی کند.

سیستم تصفیه: وظیفه حذف گرد و غبار و خاک را بر عهده دارد و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است، مهم ترین قسمت سیستم تصفیه که در نگهداری استخر بسیار تاثیر گذار است فیلتر آن می باشد.

PH تعادل: پی اچ میزان اسیدی یا بازی بودن را تعیین می کند، در آب استخر جهت نگهداری استخر لازم است که PH آن اندازه گیری شود تا میزان اسیدیته آب تعیین شود، در مواقعی لازم است تا هر هفته میزان اسیدیته را تنظیم کنید زیرا در صورت اسیدیته شدن آب استخر خوردگی در سطوح و تجهیزات رخ می دهد و اگر PH آب به قلیائیت برود در آب کدری و رسوب به وجود می آید.

PH را در محدوده عددی ۰ الی ۱۴ تعیین کرده اند که ۰ تا ۷ نشان دهنده اسیدیته و ۷ تا ۱۴ نشان دهنده بازی بودن می باشد پس باید حواستان به این محدوده ها و تنظیمات در PH باشد. همیشه قبل از این که هر ماده ای را جهت نگهداری استخر به استخر اضافه کنید. برچسب روی محصول همچنین طریقه مصرف را به دقت مطالعه کنید، استفاده از محصولات بی کیفیت و نامطمئن سبب آسیب به استخر می شود، اگر هم از اطلاعات روی محصول چیزی دستگیرتان نشد حتما با کارشناس تماس بگیرید، حتی الامکان از ترکیب کردن محصولات خود داری کنید.

کلر: یکی از مرسوم ترین روش هایی که از قدیم الایام در نگهداری استخر استفاده می شده است استفاده از کلر جهت گندزدایی می باشد، کلر بعد از استفاده در آب ماندگار می شود و این خاصیت کلر باعث حذف آلودگی های ثانویه از آب می شود، استفاده از کلر معایبی هم دارد که برایتان توضیح می دهیم؛

معایب: کلر به شدت به میزان PH وابسته است اگر در استخر باغ خود چندین نفر باهم وارد آب می شوید و شنا می کنید باید حواستان به PH باشد، بعد از اینکه چند نفر وارد آب شدند اگر روی بدن هریک از آن ها کرم، ژل مو باشد و یا حتی عرق بدن سبب تغییر در PH آب شده و آن را به سمت بازی می کشاند، معمولا میزان PH آب برای استخرها خصوصا استخرهای عمومی که جهت شنا استفاده می شوند در محدوده ۴/۷ تا ۲/۷ می باشد، در استخرهای باغ چون روباز هستند وضعیت جوی هوا هم بر روی PH تاثیرگذار است.

۲- طبق دستور وزارت بهداشت و استانداردهای تعریف شده میزان کلر تزریقی به آب استخر در محدوده PPM3-1 می باشد، ورود افراد مختلف به داخل استخر بسته به شرایط بهداشتی هر کدام  باعث ورود آلودگی های مختلف به داخل آب استخر می شود و به ناچار باید میزان بیشتری جهت رفع این آلودگی ها استفاده گردد، باید در نگهداری استخر دقت شود، استفاده بیش از حد از کلر ممکن است سبب آسیب های جبران ناپذیری به استخر گردد.

نگهداری استخر روباز

تمامی مواردی را که برای نگهداری استخر در قسمت نگهداری استخر در باغ اشاره کردیم نیز در مورد استخر روباز هم صدق می کند اما یک سری نکات اضافه تر و متفاوت تر وجود دارد که برای شما توضیح می دهیم؛

سختی کلسیم: یکی از اصولی که در نگهداری استخر باید بسیار به آن اهمیت بدهید دقت در سختی کلسیم آب است، اگر مقدار کلسیم آب از حدی بالاتر رود بر سطح استخر و تجهیزات رسوب کرده و آسیب های زیادی را بر آن ها خصوصا بر تجهیزات وارد می کند. اگر کلسیم آب استخر بالا باشد در این صورت با کارشناس مشورت کنید او راه حل مناسب را به شما خواهد گفت.

پس از آزمایش های اولیه در صورت اثبات سختی کلسیم بالای آب استخر شما مقداری از آبی را که از آن جهت پر کردن استخر خود استفاده می کنید باید به آزمایشگاه بفرستید تا مورد بررسی و تجزیه و تحلیل بیشتر قرار بگیرد، دقت داشته باشید که مقدار سختی کلسیم آب استخر شما باید در محدوده PPM 250 -200 باشد.

فلزات محلول: حضور یون فلزات در آب استخر باعث تغییر رنگ در آب می شود و معمولا هم فلزات آهن، مس و منگنز در آب استخر یافت می شوند، آب استخر شما نباید هیچ گونه فلزی را در خود داشته باشد، در صورتی از وجود فلز دراستخر مطمئن شدید حتما منبع آن را شناسایی کرده و حتی الامکان آن را حذف کنید.

دکمه بازگشت به بالا