عمومیبرترین های کسب و کار

مبل چستر چند متر پارچه میخواد؟

راهنمای کامل و جامع تعمیر مبل و متراژ پارچه مبلی

 متراژ پارچه مبلی مورد نیاز برای رویه کوبی و تعمیر مبل یکی از مهمترین و پرشمار ترین پرسشهایی است که همواره مشتریان سوال میکنند. در این مطلب قصد داریم پاسخی کامل و جامع پیرامون تعمیر مبل و متراژ پارچه مبلی مورد نیاز ارائه نماییم.

پرسش های بالا، سوالاتی هستند که بطور مکرر توسط مشتریان و بخصوص خانم ها از متخصصین مبل ال پرسیده میشود. با کمی تامل براحتی میتوان دریافت که پاسخ مشخصی برای این پرسشها وجود ندارد. در ادامه توضیحی کامل درباره این موضوع ذکر شده است

اغلب مبلمان در ست‎های 7 و 8 نفره تولید میشود. صرفنظر از صندلی های میزناهار باید به این نکته توجه کنیم که مدلهای مختلف در ابعاد متفاوتی ساخته میشوند و بنابراین متراژ پارچه مبلی مورد نیاز متفاوت است. چند دلیل عمده وجود دارد که تفاوت در متراژ پارچه مبلی را رقم میزند.

لازم به توضیح است که معمولا یک تا دو متر پارچه برای موارد پیش بینی نشده اضافه بر مقدار پارچه لازم معمولا از طرف کارگاه پیشنهاد میشود. و یک توصیه بسیار مهم : بهتر است چند متر پارچه بیشتر از آن چیزی که به شما گفته میشود تهیه نمایید. چرا که اگر به هر دلیلی یکی از مبلها نیاز به رویه کوبی مجدد داشته باشد پارچه مورد نیاز را تحویل دهید.

 در اغلب موارد ( تقریبا تمامی پارچه ها ) عرض طاقه های پارچه مبلی 140 سانتیمتر است. بنابراین اگر کفته میشود برای مبل شما به 20 متر پارچه نیاز است منظور طول پارچه است ! یعنی مساحت پارچه مورد نیاز 28 متر مربع خواهد بود. با توجه به مطلب بالا، 5 مورد قبلی که در متراژ پارچه موثر است میپردازیم

فرض کنید یک مبل صدفی را میخواهید تعمیر کنید، فکر میکنید تمامی تولید کنندگان مبلمان از یک استاندارد جهانی برای ساخت آن تبعیت میکنند؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بگوییم که شما در اشتباه هستید! چند سانتیمتر تفاوت در ابعاد مبل میتواند باعث افزایش 2 تا 5 متری پارچه مورد نیاز شود و این مسئله بخاطر محدودیت 140 سانتیمتری در عرض پارچه مبلی است. مجموعه ساردین چوب قصد دارد بصورت مفصل در این مقاله به این موضوع بپردازد، پس همراه ما باشید.

این مسئله کاملا واضح است و نیاز به توضیح بیشتر ندارد. یک ست مبل 8 نفره بیشتر از ست 7 نفره پارچه مبلی نیاز دارد.

مدلهای مختلف مبلمان متراژ پارچه متفاوتی نیاز دارند. برخی فقط شامل پشتی و نشیمنگاه میشود و برخی دسته، پشت، تشک، گوشواره، دور مبل و غیره. بنابراین پارچه مورد نیاز برای هر یک متفاوت است.

پارچه مبلی تک گل نسبت به پارچه های ساده یا با گلهای مختلف و درهم بیشتر مصرف میشوند. دلیل آن هم این است که ست مبل شما باید با کف و پشت گل دار ( یک گل بزرگ ) رویه کوبی شود. این موضوع سبب افزایش متراژ پارچه مبلی میشود.

این مورد هم کاملا واضح است. کوسن مبل اگر چه به چشم نمیآید ولی حداقل دو سه متر پارچه نیاز دارد. از هر یک متر پارچه مبلی میتواند 2 کوسن بزرگ یا چهار کوسن کوچک تهیه کرد.

هر چه یک کارگاه از نیروی کار حرفه ای و مجرب‎تری برخوردار باشد متراژ پارچه کمتری به شما پیشنهاد میشود. یک برش اشتباه میتواند یک متر پارچه را از بین ببرد. بنابراین تعمیر مبل خود را به کارگاهی بسپارید که تجربه کافی برای انجام کار شما را داشته باشد.

معمولا کارگاه های تعمیر مبل بازدیدهای رایگانی را برای برآورد قیمت و متراژ پارچه مبلی مورد نیاز در دستور کار دارند. همچنین در وب سایتهای خود اطلاعات مورد نیاز برای ارسال تصویر از طریق پیامرسانهایی مانند واتس آپ و تلگرام را در اختیار مشتریان و بازدیدکنندگان قرار داده اند. بنابراین بدون فوت وقت میتوانید از متراژ پارچه مبلی مورد نیاز برای خود آگاه شوید.

همینطور دستمزد و قیمت تعمیرات مبل پیشتر توضیح دادیم که اگر یکی از مبلمان شما آسیب ببیند و نیاز به تعویض رویه مبل داشته باشید میتوانید از پارچه ای که قبلا تهیه کرده اید استفاده کنید. این موضوع به این دلیل است که طاقه های مختلف پارچه با هم تفاوت رنگی دارند. معمولا یک یا دو پرده روشن تر یا تیره تر هستند و خرید مجدد باعث میشود که این تفاوت رنگ نمای ناخوشایندی برای مبل شما بوجود آورد.

کاور مبل هم دقیقا از مطالب بالا پیروی میکند و هر چه در مورد روکش مبل ارائه شد در ارتباط با کاور مبل نیر صادق است و بطور کلی کاور مبل ( پیراهن مبل ) متراژ بیشتری از پارچه را لازم دارد مگر در مواردی که کاور مبل تنها به عنوان رو انداز طراحی میشوند.

در مورد کاور مبل بهتر است از پارچه های ارزان قیمت با طول عمر بالا استفاده نمایید. کاور مبل شما میتواند بارها پس از تعمیر مبل مورد استفاده قرار بگیرد.

هر چه پارچه مورد نظر شما بروز تر ( مد روز ) و با کیفیت تر باشد، طبیعتا باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید. اما خبر خوب این است که شما میتوانید پارچه مورد نیاز خود را به تعمیرات مبل دکورال سفارش دهید و ما آنرا با قیمتی پایینتر از نرخ بازار برای شما تهیه کنیم. از آنجاییکه همکاری ما با فروشندگان پارچه مبلی مستمر و طولانی است تخفیف های بسیار خوبی را برای ما و همکاران ما قائل میشوند.

متراژ مناسب پارچه مبلی پرسش متداول کسانی است که در پی یک تغییر اساسی در دکوراسیون محل سکونت خود هستند. این روزها با افزایش قیمت مبلمان بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای خرید یک دست مبل دیگر، تغییر کوچکی در مبلمان فعلی دهند. یکی از بهترین گزینه ها برای یک تغییر شگفت انگیز، تعویض پارچه مبلی آن است. برای این کار ضروری است که قبل از هر چیز، از متراژ مناسب پارچه مبلی برای مبلمانی که در اختیار دارید، آگاهی داشته باشید.

این مقاله راهنمایی است جامع برای یافتن متراژ مناسب پارچه مبلی حتی مبل چستر تا به راحتی به دکوراسیون منزل خود رنگ جدیدی ببخشید. برای این کار می توانید از متراژ استاندارد پارچه مبلی استفاده کنید و یا نحوه اندازه گیری آن توسط خودتان را بیاموزید.

متراژ استاندارد پارچه مبلی در بازار چقدره؟!

در ابتدا باید بدانید:

1- متراژ مناسب به شدت تحت تاثیر این موارد است:

 • نوع مبل
 • شکل مبل
 • ابعاد مبل
 • تعداد کوسن ها
 • پارچه ای که انتخاب می کنید

2- عرض پارچه مبلی چقدر است؟در پاسخ باید بگوییم عرض پارچه مبلی متداول موجود در بازار معمولا 140 سانتی متر است. البته پارچه های 2.80 و 3 متری هم هست ولی بیشتر برای پرده استفاده می شوند.
پارچه عرض 1.40 خوش قواره است و دورریز ندارد. قواره های مبلی در عرض نصف می شوند و دقیقا برای دو مبل یا برای دو تا کف مبل کافی است.

3- هر چه تراکم پارچه در بافت بالاتر باشد،  کیفیتش بهتر است و دور ریز ندارد.

متراژ مناسب پارچه مبلی برای انواع مبل موجود در بازار به طور معمول ابعادی است که در زیر آورده ایم:

 • یک مبل کوچک یا متوسط تک نفره با پشتی بلند تقریبا 6 تا 7 متر
 • یک مبل راحتی تک نفره بین 7 تا 9 متر
 • یک کاناپه دو نفره، 14 متر
 • یک کاناپه سه نفره 16 تا 18 متر
 • یک کاناپه 4 نفره 20 تا 22 متر

متراژ پارچه مبلی که گفتیم بر اساس میانگین اندازه مبل ها و کاناپه هایی است که از پارچه ساده در آنها استفاده شده است. اگر پارچه مبلی طرح دار می خواهید، به 10 تا 20 درصد بیشتر از متراژهایی که در بالا ذکر شد، نیاز دارید. البته به تکرار طرح پارچه هم دقت داشته باشید که به طور موازی در دو طرف مبل قرار گیرد.

اگر می توانید محل اتصال پارچه را بر اساس مبل موجود خود تعیین کنید، برای هر پیوند، الگوی عمودی را تکرار کنید. مثلا اگر می خواهید گل پارچه که 25 سانتی متر دیگر هم تکرار شده وسط نشیمن مبل قرار بگیرد، باید 25 cm از حاشیه اضافه داشته باشید.

خودتان اندازه بگیرید!

علاوه بر متراژهایی که در بالا ذکر کردیم می توانید خودتان اندازه مناسب را به دست آورید. روش کار به صورت زیر انجام می شود:

برای بدست آوردن شکل دقیق تر، هر سطح مبل که به پارچه احتیاج دارد، اندازه گیری کرده و این مناطق را به هم اضافه کنید، سپس 10 تا 15٪ را به عنوان حاشیه خطا اضافه کنید. بهتر است برای اندازه گیری از پشت بیرونی، سپس قسمت پشتی، سپس قسمت بیرونی دسته ها، سپس قسمت داخلی دسته ها شروع کنید. و بعد، قسمت نشیمن یا تشک ها و کوسن ها را اضافه کنید.

به هر کدام از این اندازه های بدست آمده 15 درصد به عنوان حاشیه ایمن اضافه کنید تا متراژ مناسب پارچه مبلی خود را بدست آورید. برای محاسبه متراژ طول پارچه مورد نیاز، مساحت (در متر مربع) را با 1.4 تقسیم کنید.

دقت کنید مي‌توانيد چند نوع پارچه را تركيب کنید. مثلا پارچه ساده با گلدار یا طرح دار را با هم در قسمت های مختلف یک مبل به کار ببرید. در مورد پارچه های طرحدار، متراژ مناسب پارچه ای را که می خواهید در آن قسمت مبل مثلا دسته ها به کار ببرید، در نظر داشته باشید. اگر خودتان می خواهید پارچه مبل را تعویض کنید، باید بدانید کار کردن با پارچه مبلی با طرح ساده بسیار آسانتر از طرحدار است.

گزینه دیگر برای محاسبه متراژ مناسب پارچه مبلی این است که پارچه مبل خود را از چارچوب جدا کرده و آن را اندازه گیری کنید. فراموش نکنید که برای حاشیه اندازه اضافی در نظر بگیرید. با این کار حتی الگوی دوخت آن را هم در اختیار داشته باشید.

مقدار پارچه لازم برای مبل راحتی هفت نفره

اگر شما به دنبال ست کردن مبلمان مورد نظر خود با دکوراسیون منزلتان باشید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. به عنوان مثال شما طرح مبل مورد پسند خود را بعد از گشت و گذار فراوانی پیدا می کنید اما آن مبل رنگ دلخواه شما را ندارد و یا برعکس شما رنگ مورد نظر خود را مشخص کرده اید اما مبلی مناسب برای آن پیدا نمی کنید.

در این مواقع بهترین راهکار برای حل کردن این مشکل، خرید مبل سفارشی است، شما می توانید به راحتی و با هزینه مناسب طرح مبل و رنگ مناسب آن را سفارش دهید تا آن را برای شما  بسازند.

همانطور که می دانید مبلمان انواع مختلفی دارد مثلا مبل راحتی، استیل، سلطنتی و … حال اگر تصمیم به سفارش مبل مورد نظر خود گرفتید ابتدا باید نوع مبل را تعیین کنید، سپس باید بدانید که یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، مقدار پارچه لازم برای تهیه مبل است. در این مقاله مقدار پارچه لازم برای مبل راحتی را بیان می کنیم. در مقاله دیگر به بررسی میزان پارچه برای مبل استیل یا سلطنتی که معمولا 9 نفره است، خواهیم پرداخت

مبل راحتی چند نفره است؟

اگر مبل انتخابی شما مبل راحتی باشد، قبل از هر چیزی باید تعیین کنید که مبل شما چند نفره باشد؟ معمولا مبل های راحتی 7 نفره یا 8 نفره هستند، که نوع 7 نفره آن دارای یک مبل سه نفره، یک مبل دو نفره و دو عدد مبل تک نفره می باشد که در ایران معمولا این نوع مبل تولید می شود. نوع دیگر آن یعنی 8 نفره، دارای دو مبل سه نفره و دو مبل تک نفره می باشد که این نوع به مبل راحتی ترک معروف است.

البته چون مبلمان اصطلاحا سفارشی است و هنوز تولید نشده شما می توانید تعداد مبل ها را به راحتی تغییر دهید و آن را اضافه و کم کنید اما متراژ ذکر شده در این مقاله مربوط به مبل 7 نفره می باشد.

مبل راحتی 7 نفره چند متر پارچه می برد؟

متراژ پارچه مبلی 7 نفره در مبل راحتی بسته به نوع سفارش شما می تواند از 18 متر تا 35 متر تغییر کند. هر تشک استفاده شده حدودا یک متر پارچه لازم دارد و میزان پارچه مبلی استفاده شده در بدنه و کف بسته به سایز مبل متغیر است.

کوسن هم با توجه به تعداد و نوع سفارش شما مقداری پارچه مبلی نیاز دارد که این مقدار هنگام سفارش توسط فروشنده به شما گفته خواهد شد.

انواع پارچه مبلی

هم همچون سایر وسایل انواع مختلفی دارد که با توجه به دکوراسیون منزل و سلیقه شما می‌توان آن را انتخاب کرد. برای انتخاب پارچه مبل کیفیت را باید به عنوان عامل مهم در نظر گرفت زیرا به دلیل استفاده روزانه از مبل، به مرور زمان پارچه ها مرغوبیت اولیه خود را از دست می‌دهند و اگر جنس پارچه مبل مناسب و مرغوب نباشند پس از مدت کوتاهی مبلمان شما جلوه و زیبایی خود را از دست می‌دهد.

پس بهتر است نهایت دقت را در انتخاب جنس و کیفیت پارچه‌های مبلی داشت. حال به معرفی انواع پارچه رو مبلی و معایب و مزایای آن ها می پردازیم.

پارچه مبلی کتان (سانتوک)

طرح منحصر به فرد و کم یاب و با کیفیت عالی در طرح و رنگ برای انواع مبلمان راحتی و ال، با قابلیت شستشو و بدون تغییر رنگ در ۴ نوع مختلف با جنس کتان در رنگبندی چشم نواز. پارچههای مبلی کتان ویا سانتوک طرح های منحصر به فردی دارند. این نوع پارچه‌ها در کشور با کیفیت بسیار بالایی تولید می‌شوند و می توان گفت که صادرات بسیار خوبی به کشورهای همسایه برای پارچه‌های مبلی سانتوک وجود دارد.

رنگبندی چشم نواز برای انواع مبلمان راحتی، ال و… ارائه می شود. پارچه‌های مبلی کتان با کیفیت قابل شستشو هستند و کیفیت خود را بعد از شستشو از دست نمی دهند ولی نسبت به پارچه‌های دیگر کمی خشک‌تر است.

پارچه مبلی مخمل

یکی از زیباترین و پر طرفدارترین نوع پارچه مبلی ، مخمل می باشد که هیچ‌گاه از مد نخواهد افتاد و از لحاظ بافت و رنگ‌بندی دارای تنوع بسیاری است.

تراکم در پارچه‌های مخمل بسیار مهم می‌باشد هر چه تراکم و فشردگی پارچه بیشتر باشد کیفیت پارچه مخمل بیشتر می‌باشد. در ادامه به روش هایی برای شناسایی میزان تراکم پارچه اشاره خواهیم کرد.

پارچه مبلی ساتن

کمتر کسی را می بینیم که از پارچه‌های ساتن به عنوان پارچه مبلی استفاده کند؛ تنها مزیتی که پارچه‌های ساتن از آن برخوردار هستند تنوع بسیار بالا در طرح و رنگ آن می باشد.

از معایت پارچه ساتن می توان به چروک شدن و لک شدن سریع پارچه اشاره کرد. سخت پاک شدن لکه ها از روی پارچه‌های ساتن کار دردسر سازی است که در صورت بروز  همچین مشکلی حتما ترجیح می دهید پارچه رو مبلی خود را تعویض کنید. پس سعی کنید پارچه ساتن را به عنوان آخرین گزینه در انتخاب پارچه رو مبلی در نظر بگیرید.

پارچه مبلی مازراتی

پارچه مبل مازراتی دارای بافت های برجسته و پستی و بلندی می باشد که پس از گذشت مدتی بر اثر نشستن بر روی آن این برجستگی ها از بین می رود. از لحاظ رنگبندی تنوع بسیاری در این نوع پارچه وجود دارد که به راحتی می توانید رنگ دلخواه خود را متناسب با طراحی دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید.

از معایب این نوع پارچه می توان به این موارد اشاره کرد که، هنگام نشستن و یا استراحت بر روی مبل گرما زیادی ایجاد می کند و در فصل تابستان آزار دهنده می باشد. همچنین ریختن آب و یا هرگونه مایعات بر روی این نوع پارچه رومبلی، مایع به تمام بافت پارچه نفوذ می کند.

پارچه مبلی چرم

همانطور که میدانید چرم جزء الیاف طبیعی به شمار می آید و استفاده از چرم به عنوان پارچه مبل یکی از آسان ترین و کم دردسر ترین راه ها برای خانم های خانه دار می باشد. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که اگر بر روی مبل های چرمی لکه هایی از چربی بریزد امکان پاک کردن آن ها به سادگی نمی باشد و گاهی جای لکه ها بر روی چرم می ماند در صورتی که مواد غذایی غیر چرم و یا آب را به راحتی و با یک دستمال می توان پاک کرد.

نکته دیگری که در رابطه با پارچه مبل از جنس چرم می توان به آن اشاره کرد این است که استفاده از مبل‌های چرم خانه شما را رسمی تر نشان می دهد که این تماما به سلیقه افراد بستگی دارد. اکثرا از مبل های چرمی درمبلمان اداری شرکت ها و سازمان ها و همچنین برای صندلی اداری مدیریتی استفاده می شود. پارچه مبلی از جنس چرم به دلیل اینکه هوا از آن نفوذ نمی کند، گرما و سرما را به راحتی بروز می دهد و احساس چسبندگی و عرق کردن هنگام نشستن بر روی مبل های چرمی به این دلیل می باشد.

پارچه مبلی گلیم ویا جاجیم

گلیم و جاجیم از بافت ضخیمی نسبت به سایر پارچه‌های دیگر برخوردار می باشد که امروزه استفاده از این نوع پارچه مبل در خانه ها رواج پیدا کرده و حس و حال زیبایی به می بخشد. گلیم و جاجیم ها دارای طرح های شلوغ و اکثرا دارای رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی می باشند و زمانی که لک و یا کثیفی روی آن ها باشد به اندازه سایر پارچه های دیگر مشخص نمی باشد. مبل فرش یا مبل قالی از هنر دست مردمان شهر کرمان می باشد که آمیخته هنر صنعت چوب و قالیبافی در این شهر می باشد.

پارچه کشی برای کاور مبل

کاور کردن مبلمان با استفاده از پارچه، ایده ای است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای مختلفی باشد.

 • تمیز نگهداشتن مبلمان در برابر حیوان خانگی
 • تزیین مبلمان به دلیل سادگی
 • جلوگیری از کهنه شدن زود هنگام مبلمان
 • ست نبودن رنگ مبلمان با چیدمان فضا

همه این موارد می‌توانند دلیلی برای انتخاب پارچه کشی برای کاور مبل باشند.

کاور مبل‌های پارچه‌ای می‌توانند به مدل‌های مختلف و در طرح و رنگ‌های متنوعی دوخته شوند، به همین دلیل راه حل مناسبی در پاسخ به نیاز شما می‌توانند باشند.

شما می‌توانید از کاور مبل تکه‌ای برای تزیین مبلمان استفاده کنید، قسمت تکیه گاه و نشیمن مبل را برای تمیز نگهداشتن آن کاور کنید و یا کل مبلمان را با استفاده از کاورهای یک تکه بپوشانید.

انتخاب هر مدل از کاور مبل به سلیقه و نیاز شما بستگی دارد. اما در انتخاب پارچه برای کاور مبل باید دقت کنید. پارچه مبل با کیفیت و در طرح و رنگ متناسب با چیدمان بخرید.

دکمه بازگشت به بالا