برترین های کسب و کارعمومی

انواع پروانه فن برج خنک کننده

پروانه فن برج خنک کننده، یکی از اجزای اصلی برج خنک کننده است که وظیفه انتقال هوا از پایین برج به بالا را بر عهده دارد. پروانه فن، از یک محور، تیغه ها و یک هاب تشکیل شده است. محور، تیغه ها را به هاب متصل می کند. تیغه ها، جریان هوا را ایجاد می کنند. هاب، محل اتصال تیغه ها به محور است.

برج خنک کننده خانگی |جهت چرخش فن برج خنک کننده

انواع پروانه فن برج خنک کننده

پروانه فن برج خنک کننده، در انواع مختلفی موجود است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از جمله انواع پروانه فن برج خنک کننده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پروانه فن محوری: این نوع پروانه، از تیغه های افقی تشکیل شده است که به صورت محوری حول محور چرخش می کنند. پروانه فن محوری، برای برج های خنک کننده با ظرفیت پایین مناسب است.
  • پروانه فن سانتریفیوژ: این نوع پروانه، از تیغه های منحنی تشکیل شده است که به صورت دورانی حول محور چرخش می کنند. پروانه فن سانتریفیوژ، برای برج های خنک کننده با ظرفیت بالا مناسب است.

جنس پروانه فن برج خنک کننده

پروانه برج خنک کننده، از مواد مختلفی مانند پلاستیک، فلز یا فایبرگلاس ساخته می شود. پروانه فن پلاستیکی، هزینه پایینی دارد، اما دوام کمتری نسبت به پروانه فن فلزی یا فایبرگلاس دارد. پروانه فن فلزی، دوام بیشتری نسبت به پروانه فن پلاستیکی دارد، اما هزینه بالاتری نیز دارد. پروانه فن فایبرگلاس، دوام و مقاومت بیشتری نسبت به پروانه فن پلاستیکی یا فلزی دارد.

اندازه پروانه فن برج خنک کننده

اندازه پروانه فن برج خنک کننده، با ظرفیت برج خنک کننده ارتباط مستقیم دارد. هرچه ظرفیت برج خنک کننده بیشتر باشد، اندازه پروانه فن نیز باید بیشتر باشد.

سرعت پروانه فن برج خنک کننده

سرعت پروانه فن برج خنک کننده، با راندمان خنک کننده برج خنک کننده ارتباط مستقیم دارد. هرچه سرعت پروانه فن بیشتر باشد، راندمان خنک کننده نیز بیشتر خواهد بود.

نگهداری پروانه فن برج خنک کننده

در تولید برج خنک کننده، پروانه باید به طور منظم تمیز و روغن کاری شود. تمیز کردن پروانه فن، باعث می شود که جریان هوا به صورت یکنواخت در برج خنک کننده جریان داشته باشد. روغن کاری پروانه فن، باعث می شود که محور پروانه به راحتی بچرخد و از اصطکاک جلوگیری شود.

علائم خرابی پروانه فن برج خنک کننده

از جمله علائم خرابی پروانه فن برج خنک کننده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش راندمان خنک کننده
  • صدای زیاد
  • لرزش
  • خوردگی

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید پروانه فن تعویض شود.

دکمه بازگشت به بالا