برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

تغذیه سالم: قرص ب، خرما برای چاقی

میوه‌ای خوشمزه، شیرین و مقوی است که مصرف روزانه آن برای حفظ سلامتی بدن توصیه می‌شود اما مانند دیگر خوراکی‌های شیرین یک نگرانی مهم در مورد مصرف این ماده هم وجود دارد و آن، چاق کننده بودن خرما به دلیل شیرینی و قند موجود در آن است. بیشتر افراد در برابر تجویز خرما برای مصرف روزانه یک سوال مشترک دارند که آیا خرما چاق کننده است یا نه و قند موجود در آن تا چه میزان باعث اضافه وزن و چاقی می‌شود؟

ارزش غذایی خرما

خرما میوه‌ای مفید و مقوی است. این میوه به دلیل طعم شیرینی دارد که بسیار محبوب است و به دلیل خواص فراوان، توصیه زیادی به مصرف آن می‌شود البته شاید برای شما این سوال مطرح شود که آیا خرما چاق کننده است یا خیر که در ادامه مفصل به آن خواهیم پرداخت.

خرما به دلیل ارزش غذایی بالا، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، از بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کند و باعث حل بسیاری از مشکلات داخلی بدن می‌شود. این خوراکی شیرین و لذیذ، دارای مواد مغذی فراوانی است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چربی: 0.4 گرم
 • کلسترول: 0
 • سدیم: 2 میلی‌گرم
 • پتاسیم 656 میلی‌گرم
 • کربوهیدرات: 75 گرم
 • قند: 63 گرم
 • پروتئین: 2.5 گرم
 • ویتامین ب 6: 10 گرم
 • منیزیم: 10 گرم

مقادیر گفته شده ارزش غذایی خرما در 100 گرم بودند که چیزی حدود 10-12 عدد خرما در روز را شامل می‌شود اما این میزان خرما حدود 290 کالری، انرژی دارد که این مسئله در کنار قند نسبتا بالای آن باعث نگرانی افراد در مورد این موضوع می‌شود که آیا خرما چاق کننده است؟ فواید قرص ب کمپلکس برای سلامتی بسیار زیاد است. مصرف قرص ب کمپلکس به بهبود سلامت عمومی بدن و چند بیماری کمک می کند.

خرما چاق کننده است یا خیر؟

همان‌طور که گفته شد، خرما یک خوراکی سالم با ارزش غذایی بالا است که سرشار از مواد مغذی بوده و با مصرف روزانه آن، سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود اما این ماده مغذی و خوش‌طعم همواره یک نگرانی برای افراد دارد و آن اضافه وزن به دلیل کالری و طعمی است که دارد.

خرما میوه‌ای شیرین است و در بعضی انواع آن مانند ، شیرینی آن بیشتر هم می‌شود، به علاوه این میوه کالری نسبتا خوبی نیز دارد و با مصرف یک دانه از آن، انرژی مناسبی در بدن ذخیره می‌شود که این مسئله علی‌رغم مزایای فراوان، این نگرانی را ایجاد می‌کند که ایا خرما چاق کننده است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که نه فقط خرما، بلکه هر ماده سالم دیگری نیز زمانی که به درستی استفاده نشده و مصرف آن بیش از نیاز بدن باشد، باعث بروز مشکلات مختلفی می‌شود که یکی از آن‌ها چاقی است. به عبارت دیگر خرما چاق کننده است اگر در مصرف آن تعادلی وجود نداشته باشد. به علاوه نوع و نحوه مصرف خرما نیز در چاق کنندگی آن تاثیر زیادی دارد. برای مثال در صورتی که خرما به صورت شیرینی خرمایی و همراه با آرد و سایر مخلفات شیرینی مصرف شود، حتی میزان کم آن هم در چاقی و اضافه وزن موثر خواهد بود.

قند خرما چاق کننده است یا نه؟

خرما به قند طبیعی شهرت دارد و در بیشتر رژیم‌های غذایی جایگزین قند و شکر می‌شود. قند این میوه هم مانند دیگر میوه‌ها فروکتوز است که هضم آن برای بدن راحت بوده و آسیبی به اندام‌های داخلی وارد نمی‌کند اما کمتر کسی از این موضوع اطلاع دارد که قند خرما چاق کننده است. فراموش نکنید که انواع خرما ها از نظر میزان قند با یکدیگر تفاوت دارند. بطور مثال که به خرما آلویی نیز معروف است میزان قند کمتری نسبت به خرما کبکاب دارد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که طبیعی بودن قند خرما تاثیری در افزایش وزن ندارد، این در حالی است که قند خرما مانند دیگر خوراکی‌ها تا زمانی سالم است که سلول‌های بدن قادر به مصرف آن باشند و با مصرف بیش از اندازه، سلول‌ها توانایی جذب آن را از دست می‌دهند و در نتیجه قند باقیمانده به شکل چربی در بدن ذخیره شده و باعث چاقی می‌شود.

خرما خشک چاق کننده است؟

روش‌های مختلفی برای مصرف خرما وجود دارد. بسیاری از افراد این میوه را به صورت رطب و تازه استفاده می‌کنند اما تعداد زیادی نیز به نوع خشک این میوه علاقه دارند. خرمای خشک همان خرمای معمولی است که طی فرآیند طبیعی یا صنعتی خشک شده و بخشی از شیره آن گرفته می‌شود. زمانی که این پرسش مطرح می‌شود که آیا خرما چاق کننده است یا نه، بیشتر افراد تصور می‌کنند که کم شیره بودن خرمای خشک باعث کالری و قند کمتر آن می‌شود، در حالی که علم تغذیه خلاف آن را بیان می‌کند و امروزه ثابت شده که خرمای خشک چاق کننده است.

طبق دانش تغذیه و ارزش مواد غذایی، خرمای خشک علی‌رغم طعم متعادل‌تر شیرینی، فروکتوز بیشتری داشته و در نتیجه میزان قند آن بالاتر است و در نتیجه تاثیر آن در چاق کنندگی بیشتر از خرمای رطب است. به عبارت دیگر افرادی که به دنبال لاغری هستند یا بابت اضافه وزن با خرما نگران هستند، تا حد امکان نباید از خرمای خشک استفاده کنند. کالری یک عدد خرما معادل ۳ حبه قند است. همچنین میزان قند و کالری خرمای خشک نسبت به خرمای تر بیشتر است. میزان قند یک عدد خرمای خشک حدود ۴.۸ گرم است. هر خرمای رطب ۲۰ کیلوکالری انرژی و ۵ گرم قند دارد.

آیا خرما ارده چاق کننده است؟

تا اینجا مشخص شد که مصرف خرما تنها در صورتی باعث چاقی می‌شود که بیش از حد مجاز باشد اما این موضوع صرفا در مورد مصرف خرما به تنهایی و به شکل تازه صدق می‌کند و تاثیر فرآورده‌های خرما یا دیگر روش‌های مصرف این میوه در چاقی و لاغری متفاوت است. برای مثال یکی از روش‌های رایج مصرف خرما، مصرف این میوه با ارده است.

ترکیب خرما و ارده، ترکیبی بسیار مقوی است که برای افزایش انرژی، افزایش قوای بدن، بهبود عملکرد سیستم بندی و… موثر است اما این ترکیب تاثیر زیادی در چاقی نیز دارد. ارده، فرآورده چرب کنجد است که کالری بالایی دارد. ترکیب کالری و چربی ارده در کنار قند خرما به مرور زمان باعث به مرور زمان باعث چاقی می‌شود و در صورتی که فرد تحرک بدنی کافی نداشته باشد، این اتفاق زودتر رخ می‌دهد.

آیا شیره خرما چاق کننده است ؟

در میان انواع فرآورده‌های خرما، شیره بیشترین تاثیر در چاقی را دارد. این مسئله در علم تغذیه ثابت شده و حتی پزشکان طب سنتی هم به این موضوع باور دارند که شیره خرما چاق کننده است حتی اگر به میزان کم استفاده شود. البته چاقی ایجاد شده با شیره خرما ناسالم نیست.

شیره خرما، سرشار از مواد مغذی مختلف مانند پروتئین، ب 6 و آهن است و مصرف روزانه آن باعث تقویت ماهیچه‌ها می‌شود اما تاثیر آن در چاقی، غیر قابل انکار است و مصرف آن برای افرادی که به دنبال روشی برای لاغری هستند، ممنوعیت دارد.

خرید خرمای طبیعی و تازه برای جلوگیری از چاقی

خرما چاق کننده است، به خصوص اگر بیش از حد مجاز برای بدن مصرف شده و به جای نوع تازه از فرآورده‌های آن استفاده شود. بیشتر پزشکان به بیمارانی که به مصرف خرما علاقه دارند و به دنبال راهی برای مبارزه با چاقی هستند، مصرف 3-5 دانه خرما رطب در روز را پیشنهاد می‌کنند.

بهتر است که خرما از جایی تهیه شود که تمام محصولات آن با کیفیت، سالم و از مرغوب‌ترین انواع باشند. جهت تهیه خرما با چنین ویژگی‌هایی می‌توانید از طریق وب سایت اقدام کنید. در سایت علاوه بر امکان خرید انواع خرما می‌توانید، در شکل‌های مختلف مصرف را نیز مشاهده کرده و مناسب‌ترین نوع آن بر اساس میزان مصرف و بودجه را خریداری کنید.

خرما یک ماده غذایی بسیار پرطرفدار و محبوب است که از قدیم‌الایام در وعده‌های غذایی اصلی یا به عنوان میان وعده مصرف می‌شد. البته شبهات زیادی در رابطه با این ماده غذایی وجود دارد. برخی از متخصصان تغذیه معتقد هستند، خرما باعث می‌شود. در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند، خرما و لاغری شکم یا کاهش وزن به صورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند. واقعیت این است که خرما مانند بسیاری از مواد غذایی دیگر بر کاهش یا افزایش وزن موثر است.

بنابراین زمان مصرف خرما و میزان مصرف آن اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر خرما به میزان کافی مصرف شود، ممکن است بر کاهش وزن موثر باشد یا وزن شما را افزایش دهد. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی فیبر و آنتی اکسیدان است. بر اساس مطالعات انجام شده، خرما باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود و خواص بی‌نظیری دارد. این میوه در مناطق گرمسیر رشد می‌کند و به باقی بخش‌های جهان صادر می‌شود.

اگر اضافه وزن دارید یا را دنبال می‌کنید، تا انتهای این مطلب از مجله تخصصی فیت کلاب با ما همراه باشید تا به شما توضیح دهیم خرما چاق کننده است یا خیر.

ارزش غذایی خرما

بسیاری از افراد به دنبال مواد مغذی و میزان کالری خرما هستند. خرما یک میوه شیرین است و قند آن کاملاً طبیعی می‌باشد. این میوه در مناطق گوناگون مثل خاورمیانه، آفریقا، هند، بنگلادش و پاکستان رشد می‌کند. خرما انواع مختلفی دارد. زیرا میزان فروکتوز، گلوکز و ساکاروز موجود در انواع خرما با یکدیگر متفاوت هستند. در ۱۰۰ گرم خرما ترکیبات زیر وجود دارد:

 • کالری: ۲۷۷
 • کربوهیدرات: ۷۵ گرم
 • فیبر: ۷ گرم
 • پروتئین: ۲ گرم
 • پتاسیم: ۱۵% از نیاز روزانه
 • منیزیم: ۱۳% از نیاز روزانه
 • مس: ۴۰% از نیاز روزانه
 • : ۱۳% از نیاز روزانه

خرما دارای خواص گوناگونی است که آن را به یک وعده مغذی برای افزایش وزن تبدیل می‌کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین خواص خرما را برای شما بیان می‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین دلایل موثر بودن خرما بر افزایش وزن و چاقی، مغذی بودن آن است. البته منظور این نیست که تمام مواد مغذی باعث افزایش وزن می‌شوند. ولی خرما علاوه بر مواد مغذی گوناگون، حاوی مقدار زیادی کالری است که به مرور زمان باعث افزایش وزن می‌شود. از نظر بسیاری از متخصصان تغذیه، خرما مشخصات تغذیه‌ای عالی دارد و باید در برنامه غذایی گنجانده شود. خرمای خشک شده کالری بیشتری نسبت به خرمای تازه دارد.

چی بخورم چاق بشم ؟ غذاهای پر کالری مانند گوشت، بادام هندی، شیر ،  ماست چرب و … استفاده کنید

دکمه بازگشت به بالا