برترین های کسب و کارعمومی

10 گام موثر برای برگزاری مسابقه و قرعه کشی اینستاگرام

امروزه بازاریابان از روش های مختلفی برای رسیدن به اهداف بازاریابی بهره می برند. برگزاری مسابقه هم از روش هایی است که مورد استفاده قرار می گیرد. اگر صاحب کسب و کار هستید و قصد برگزاری مسابقه اینستاگرام دارید این مقاله به شما کمک می کند مسابقه ای با کمترین خطا و بهترین بازدهی برگزار کنید.

ایده برای جایزه دادن |ایده مسابقه آنلاین

شیوه اصولی برگزاری مسابقه در اینستاگرام چگونه است؟

1- هدف گذاری؛ مهم ترین گام برگزاری مسابقه در اینستاگرام

برای برگزاری مسابقه در اینستاگرام باید هدف دقیق خودتان را مشخص کنید. البته لزومی ندارد که تنها یک هدف داشته باشید. ممکن است یک مسابقه با چندین هدف برگزار شود.

به طور مثال مشخص کنید که می خواهید افزایش فروش داشته باشید؟ یا فالوور بیشتری جذب کنید؟ یا فالوور های وفادارتان را بشناسید؟ یا قصد خرید اکسپلور اینستاگرام را دراید؟

دقت کنید مشخص کردن هدف برای مراحل بعدی کاملا ضروری است. زیرا ممکن است بر اساس هدف، برنامه مسابقه، رفتار ما قبل و بعد از مسابقه و همچنین محتوای پیج اینستاگرام ما قبل از مسابقه روند کاملا متفاوتی را داشته باشد و منجر به ما شود.

2- روش ورود به مسابقه اینستاگرام

بعد از مشخص کردن هدف، باید بر اساس هدف گذاری بهترین روش برگزاری مسابقه را کشف کنیم. در این مرحله باید مشخص کنیم تمرکز روی چه مواردی است؟ چگونه میخواهیم مخاطب را دعوت کنیم؟ از طریق لایک کردن؟ کامنت گذاشتن؟ منشن کردن؟ استوری کردن؟ یا …..

3- انتخاب هشتگ

نکات مهمی که در این مرحله باید لحاظ شوند:

الف) هشتگ های مسابقه قرار است همیشگی باشند یا موقت؟

ب) هشتگ ها را باید تا جای ممکن کوتاه انتخاب کنیم.

ج) هشتگ ها بهتر است مرتبط با برند و محصول ما باشند.

د) پس از مشخص شدن هشتگ و قبل از شروع فرآیند مسابقه، حتما هشتگ را جست و جو کنید تا مطمئن باشید که قبلا یا در حال حاضر توسط برند های دیگر استفاده نشده باشد. زیرا ممکن است باعث شود که شما به هدفتان از برگزاری مسابقه نرسید.

البته ممکن است مسابقه شما به شیوه ای طراحی شود که اصلا هشتگی نداشته باشد.

4- انتخاب تم یا چارچوب

اگر تم یا چارچوبی داشته باشید می توانید بسیار زیاد در ذهن ها ماندگار شوید. به طور مثال اگر یک شرکت تولید کننده محصولات گرمایشی هستید می توانید از شرکت کننده ها درخواست کنید که تصویری با تم گرم شدن در زمستان منتشر کنند و از این طریق در مسابقه شرکت کنند.

5- نحوه انتخاب برنده ها

باید از همان ابتدا مشخص کنید روش انتخاب برنده ها در مسابقه اینستاگرامی شما چیست؟ آیا همه شرکت کنندگان جایزه دریافت می کنند؟ اگر تعداد مشخصی از شرکت کننده ها برنده خواهند شد، چگونه قرار است انتخاب شوند؟ از طریق لایک؟ از طریق قرعه کشی؟ نظر مخاطبان؟ نظر داوران؟ یا …

حتما هم باید از قبل تعداد برنده ها را مشخصا اعلام کنید. زیرا مخاطبان باید به شما اعتماد کنند و دقیقا بدانند قرار است چه اتفاقی رخ دهد.

بهتر است در این مرحله با توجه به هدف گذاری، نوع مخاطبان، نوع مسابقه و شرایط برند خودتان تخمینی هم از تعداد شرکت کننده ها داشته باشید. زیرا:

الف) اینگونه متوجه خواهید شد که آیا تعداد برندگان متناسب با تعداد شرکت کننده ها هست یا خیر؟

ب) می توانید بهتر تصمیم بگیرید. زیرا ممکن است انتخاب برنده ها به صورت دستی ممکن نباشد و استفاده از ابزار های کمکی مورد نیاز باشد.

6- انتخاب جایزه

چهار مورد مهم در انتخاب جایزه باید مشخص شوند. برای تشخیص آن ها به این چهار سوال پاسخ دهید:

الف) آیا جایزه مشخص شده مرتبط با هدف مسابقه است؟ بهتر است سعی کنید جایزه ای را لحاظ کنید که به هدفتان کمک کند. به طور مثال اگر هدف شما افزایش فروش است، جایزه مسابقه می تواند کد تخفیف 50 درصدی با مدت زمان محدود باشد.

ب)  محدودیت های مالی شما به چه صورت هستند؟

ج) آیا جایزه برای شرکت کنندگان شما مناسب است؟ از نظر شناختی که روی پرسونا دارید تصمیم بگیرید!

د) آیا جایزه ارزش شرکت کردن در مسابقه را دارد؟

جایزه مسابقه اینستاگرام

7- قوانین مسابقه

همه قوانین مسابقه را به صورت یک چک لیست مشخص کنید. اگر قرار است هر کاری حتما انجام شود، حتما انجام شود یا در صورت انجام امتیاز اضافی محسوب می شود، باید از قبل مشخص باشد. تعداد خواسته ها از کاربر باید دقیق باشد، زمان شروع و پایان باید دقیقا مشخص باشد. همچنین زمان معرفی برنده ها، زمان تحویل جایزه و نحوه تحویل جایزه نیز باید اعلام شود.

پس از انجام این کار ها حتما قوانین مسابقه را کامل یادداشت کنید و در اختیار کاربران قرار دهید.

توجه داشته باشید که باید روی مراحل مختلف برنامه ریزی خوبی کرده باشید، زیرا تغییر قوانین در مسابقه یا عمل نکردن به قوانین اعتبار شما را به شدت زیر سوال می برد و ممکن است آثار نامطلوبی روی اهداف شما از مسابقه داشته باشد.

8- نحوه پروموت مسابقه

در این مرحله باید مشخص کنیم که میخواهیم کاربران را از چه طریقی به مسابقه دعوت کنیم؟ در اینستاگرام تبلیغ کنیم؟ در تلگرام تبلیغ کنیم؟ در سایت و …؟

به چه محتواهایی جهت پروموت مسابقه نیازمندیم؟ تیم محتوا باید از مدت ها قبل روی آن کار کنند، بنابراین باید سریع تر آن را مشخص کنید.

مشخص کنید که این محتوا ها در کدام رسانه های شما باید ارائه شوند و شیوه ارائه چگونه است؟

9- نحوه مانیتور مسابقه

با توجه به اهدافی که دارید باید KPI هایی برای میزان رسیدن به اهداف اصلی و فرعی مشخص کنید.

معمولاً تعداد لایک، کامنت، ریچ گزینه های مهمی هستند که در KPI ها لحاظ می شوند.

10- اجرای دقیق مسابقه

مهم ترین مرحله، اجرای دقیق مسابقه است. بسیار بسیار مهم است که همانطور که برنامه ریزی کرده اید و اعلام کرده اید، مسابقه را برگزار کنید. برگزاری مسابقه و قرعه کشی در اینستاگرام چه فایده ای دارد؟

در ابتدا بخاطر وقت و انرژی که برای مطالعه این مطالب می گذارید بی نهایت سپاسگزاریم، همچنین لازم است به شما تبریک بگوییم، چرا که شما با بررسی و جستجوی این دسته مطالب قصد بهبود کسب و کار خود و استفاده از روش های نوین بازاریابی را دارید.

این نشان می دهد که شما جزء نخبگان و فرهیختگان جامعه ما هستید و ما به داشتن دوستانی مانند شما افتخار می کنیم.

ابزارهای برگزاری مسابقه و قرعه کشی در اینستاگرام چیست؟

بعد از انتخاب روش های بالا برای انجام مسابقه در پیج اینستاگرامتان و برگزاری مسابقه بین فالوورها و شرکت کنندگان پیج تان، احتیاج خواهید داشت تا مطالب نوشته شده زیر پست مورد نظر توسط شرکت کنندگان را که شامل: کامنت ها، منشن ها، پاسخ های صحیح، لایک ها و… می باشد را استخراج و اصطلاحا واکشی کنید.

مراحل اجرای آن به شرح زیر است:

  1. واکشی اطلاعات توسط ابزار استخراج اطلاعات از پست های اینستاگرامی و از پست مشخص شده جهت .
  2. دسته بندی اطلاعات واکشی شده مثل حذف تکراری ها، حذف پاسخ های نادرست، تعداد منشن هر فرد و …
  3. اجرای قرعه کشی کامنت ها تـوسط موجــود در بــازار و یا بـوسیـــله .
  4. تهیه فیلم قرعه کشی، قراردادن فیلم تهیه شده از قرعه کشی(یا لیستی از برنده یا برندگان) و نمایش نام برندگان در استوری و پست، و تقدیر و تحویل جوایز به برندگان.

دکمه بازگشت به بالا